Střihoruký Edward

11. ledna 2007 v 12:18 |  Filmy
Nůžky místo rukou? Kdo to jakživ slyšel!
(Edward Scissorhands)

Edward je příjemný zranitelný mladík žijící v klidném předměstí. Místo rukou má však smrtelně nebezpečné nože. Pozoruhodný film od tvůrce, jež natočil například Batmana.
Krásný, i když ne zcela dokonalý film génia obrazu, ale někdy trochu lopotného vypravěče Tima Burtona. Díky komentáři na tomto DVD chápu, proč tohle vyznání chlapce, který nacházel ve strašidelných filmech laskavý útěk z "děsivosti" předměstského života, vypadá, jak vypadá. Ale stále si myslím, že se tu poloha pohádkové lyričnosti příliš bije se sociální satirou na americký (předměstský) způsob života. Zvláště díky nádherné hudbě Dannyho Elfmana ale tento film obsahuje několik opravdu nezapomenutelných okamžiků.
OBRAZ: Na více než desítku let starý snímek vypadá opravdu úžasně, ze série nyní vycházejících starších filmů od Foxů rozhodně nejlépe. Mimořádnou pochvalu zaslouží (vzhledem k místy na digitalizaci nesmírně náročnému obrazu) naprostá absence jakýchkoli artefaktů. Chybí i jakékoli nedostatky kopie, obraz je v každé scéně naprosto čisťounký. Kontrast je místy trošku nižší, ale jen nepatrně. Sytost barev je dokonalá.
ZVUK: Je v málo obvyklém formátu 4.0 a absence basového kanálu je znát. Také efektové kanály nejsou prakticky znatelné. Zato ty přední hrají mimořádně dynamicky a čistě, k jejich výkonu nelze mít žádné výhrady.
EXTRA MATERIÁLY: Nejsou ohromující, ale slušné. Od výročního vydání (10 let od uvedeny jsem čekal více). Asi nejzajímavější jsou oba komentáře. Ten Burtonův není špatný, ale zatím nejřidší, jaký jsem kdy slyšel (pauzy mezi Burtonovými vyjádřeními leckdy trvají i přes deset minut), druhý je vlastně izolovaná hudební stopa, kterou prokládá příjemným povídáním skladatel Danny Elfman. 0 trochu méně zajímavé jsou dokument a kratinké filmové záběry s vyjádřeními herců a tvůrců.
Dva trajlery a tři kratinké španělské (?) televizní reklamy doplňuje 23 výtvarných návrhů (velmi hrubých kresbiček Tima eurtona).
SEČTENO A PODTRŽENO: pokud máte tento film rádi a chcete ho mít ve sbírce (nebo si alespoň vypůjčit a osvěžit v paměti ve skvělé obrazové kvalitě), tak vás toto DVD uspokojí plně.
Jiří Brenner Premiere 2001/2/105

Autor/Zdroj: Brenner Jiří/DVD oficiální text distributora
Moje hodnocení:
Něco na tom filmu je, to musím uznat a v závěru si nejméně každý druhý pobrečí. Přiznávám se dobrovolně, já brečela taky. Edward působí jako vystrašený a zmatený z toho co se kolem něj děje, alespoň tak jsem to viděla. A ty lidi ve filmu byli hrozně nevděčníci. Předtím si nechali upravovat keře a stříhat sebe a psi, ale jak se něco přihodilo, najednou se k němu a k jeho dílu neznali. Hrůza, ale film dobrej.
Trailer k tomuto filmu.
Pár fotek:
Info:
Režie: Tim Burton
Hrají:
  • Johnny Deep - Střihoruký Edward
  • Dianne Wiest - Peg Boggsová
  • Winona Ryder - Kim
  • Anthony Michael Hall - Jim
  • Kathy Baker - Joyce Monroeová
  • Robert Oliveri - Kevin
  • Vincent Price - vynálezce
Země: Spojené státy americké
Délka: 88 min.
Distributor v ČR: Lucernafilm - Beta
Premiéra v ČR: 14.5.1992
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Květa Květa | E-mail | 12. ledna 2007 v 20:02 | Reagovat

Tak Eviku máš to tu super. Asi budeme muset hodně zamakat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama