Pýcha a předsudek

22. února 2007 v 16:35 |  Knihy (info)
PRIDE AND PREJUDICE - Jane Austen
Pýcha a předsudek (angl. Pride and Prejudice) je nejznámější román anglické spisovatelky Jane Austenové. První věta románu je jedním z nejslavnějších úvodů knihy v anglické literatuře vůbec: "It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife." (česky podle překladu Evy Kondrysové: "Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky.")
První verzi románu sepsala v letech 1795 - 1797 a pojmenovala ji First Impresions (První dojmy). Nepodařilo se jí ale pro něj najít vydavatele, takže jej prozatím odložila a začala pracovat na románu Rozum a cit (Sense and Sensibility), po jehož vydání (1811) se k Prvním dojmům vrátila, přepracovala je a pod jménem Pýcha a předsudek vydala (1813).
Pýcha předsudek je tzv. román rodinného života (angl. domestic novel), který s ironickým podtextem líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít pro své dcery vhodné ženichy. Hlavními postavami románu jsou slečna Elizabeth Benetová (patrně zosobnění autorky) a Mr. Darcy.
Není pochyb o tom, že hrdinka románu Pýcha a předsudek, Lízinka, je sama Jane Austenová. Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny důrazně odmítla), neobráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila - asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generaci kupředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.
Filmové adaptace
1940: Pride and Prejudice, hrají Laurence Olivier (Darcy) a Greer Garson (Elizabeth).
1952: 2. únor - 8. březen. BBC živě vysílala pětidílný miniserál. Hlavní postavy hráli Ann Baskett (Elizabeth) a Peter Cushing (Mr. Darcy).
1980: Pride and Prejudice, televizní seriál, hráli Elizabeth Garvie a David Rintoul, adaptoval Fay Weldon.
1995: Pride and Prejudice, televizní seriál, hráli Colin Firth a Jennifer Ehle, adaptoval Andrew Davies. Tato verze je považována za jednu z nejlepších…
2003: Pride and Prejudice: A Latter-day Comedy.
2004: Bride and Prejudice, volně inspirovaná Bollywoodská verze, hrají Anupam Kher, Aishwarya Rai, a Naveen Andrews. V České republice promítáno pod jménem Moje velká indická svatba.
2005: Pride & Prejudice, hrají Keira Knightley a Matthew Macfadyen. Další úspěšná a tradičně pojatá adaptace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama