William Shakespeare

22. února 2007 v 16:06 |  Spisovatelé
WILLIAM SHAKESPEARE
William Shakespeare (23. dubna 1564 Stratford-upon-Avon - 23. dubna 1616 Stratford-upon-Avon) byl významný anglický dramatik a básník, byl klíčová postava moderního evropského dramatu. Kromě psaní her se věnoval i herectví.
O jeho životě není známo téměř nic, sama jeho existence byla v minulosti zpochybňována a bylo vysloveno mnoho domněnek (zčásti velmi bizarních) o jeho skutečné identitě (vyskytují se např. hypotézy, že se jednalo o přezdívku Francise Bacona). Odborníky jsou tyto domněnky odmítány jako většinou nesmyslné. Ve svých 18 letech, v roce 1582 se oženil s 26letou Anne Hathaway, která již tou dobou čekala dítě. Shakespeare měl celkem 3 děti, dceru Susannu a dvojčata Judithu a Hamneta (zemřel v 11 letech).
Před rokem 1592 se Shakespeare připojil ke kočovným divadelníkům. Roku 1592 přišel do Londýna. V letech 1593 až 1594 byla londýnská divadla zavřená kvůli epidemii moru, Shakespeare psal poezii pod ochranou hraběte Southamptonského. Po této epidemii se stal členem nové divadelní společnosti Lord Chamberlain's Men, kde působil jako herec a dramatik. V roce 1599 se společnost Chamberlain's Men přemístila do divadla Globe a Shakespeare se stal vlastníkem jedné jeho desetiny. Díky tomu byl výrazně lépe zajištěn - předtím dostával za hru asi 6 liber.
Často zpracovával staré náměty. Postavy v jeho hrách jsou nositeli určité vlastnosti, která je zvýrazněna jednáním a mluvou.
Historické hry
Král Jan
Richard II.
Richard III.
Jindřich IV., dva díly
Jindřich V.
Jindřich VI., tři díly
Jindřich VIII.
Komedie
Dva vznešení příbuzní
Dva šlechtici veronští
Jak se vám líbí
Komedie omylů
Konec vše napraví
Konec dobrý, všechno dobré
Kupec benátský
Marná lásky snaha
Mnoho povyku pro nic
Půčka za oplátku
Periklés
Sen noci svatojánské
Večer tříkrálový
Veselé paničky windsorské
Zkrocení zlé ženy

Tragédie
Antonius a Kleopatra
Coriolanus
Hamlet
Julius Caesar
Král Lear
Macbeth
Othello
Romeo a Julie
Timon athénský
Titus Andronicus
Troilus a Cressida
Pohádkové hry
Zimní pohádka
Cymbelín
Bouře

Básně
Fénix a hrdlička
Sonety
Venuše a Adonis
Znásilnění Lukrecie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama