London Eye

31. března 2007 v 13:34 |  O Anglii
LONDON EYE - LONDÝNSKÉ OKO
Londýnské oko, anglicky London Eye (oficiální označení British Airways London Eye, někdy také označováno Millennium Wheel, tedy Kolo tisíciletí) je největší vyhlídkové kolo na světě od roku 1999. Je vysoké 135 m a stojí na západním okraji Jubilee Gardens na jižním nábřeží řeky Temže v Londýnském obvodu Lambeth mezi Westminsterským a Hungerfordským mostem. Sousedí s County Hall a na druhém břehu Temže stojí Ministerstvo obrany ve Westminsteru.
HISTORIE
Autory návrhu kola byli architekti David Marks, Jule Barfieldová, Malcolm Cook, Mark Sparrowhawk, Steven Chilton a Nic Bailey. Britové vytvořili hlavní otáčecí část, konstrukce vlastního kola vznikla v Holandsku, hřídel a náboj kola byla vyrobena v České republice, ložisko, na kterém se kolo otáčí bylo vyrobeno v Německu, kabiny pro cestující vznikly ve Francii a lana jsou z Itálie.
Kolo nese 32 klimatizovaných kabinek pro cestující, uchycených na vnějším kruhu kola. Rychlost pohybu kabin je 0,26 m/s (asi 0,9 km/hod) takže jedna otáčka trvá asi 30 minut. Kolo běžně nezastavuje pro nástup cestujících, protože pohyb je natolik pomalý, že cestující jsou schopni pohodlně vystoupit a nastoupit. Výjimkou je samozřejmě zastavení pohybu pro nástup invalidních nebo starších cestujících. Londýnské oko není prvním podobným typem kola stojícím na tomto místě. Daleko menší kolo podobného typu stálo na konci 19. století naproti stanice Earls Court.
Londýnské oko bylo sestaveno po částech, které byly k místu montáže dopraveny na lodích po Temži a sestaveny na plovoucích pontonech. Poté co bylo kolo sestaveno bylo vyzvedáváno jeřáby do požadované polohy. Kolo bylo vztyčováno rychlostí 2 stupně za hodinu až do náklonu 65 stupňů, kde zůstalo postaveno asi týden, protože stavbaři museli provést přípravy pro druhou fázi vztyčování. Celková váha kola je 1 700 tun.
Kolo bylo slavnostně otevřeno 31. prosince 1999, ačkoli ještě nebylo z technických, důvodů až do května 2000, zpřístupněno pro veřejnost. Kolo je provozováno společností Tussauds Group, ale financuje je British Airways.
Londýnské oko se stalo výraznou dominantou města a velmi populární turistickou atrakcí. Nedávno bylo v anketě pořádané společností Pringels zvoleno nejlepší světovou turistickou atrakcí.
SOUČASNOST
Do července 2002 se kolem proletělo asi 8,5 miliónů cestujících a i vlivem tohoto úspěchu bylo původní povolení, jehož platnost byla 8 let, upravena Labethskou radnicí na povolení trvalé.
I když je Londýnské oko v současnosti uvedeno v Guinessově knize rekordů jako nejvyšší vyhlídkové kolo na světě, dá se předpokládat, že bude brzy překonáno. Byl oznámen záměr stavby dvou vyšších kol v Los Angeles (170 m) a Šanghaji (200 m).
Vlastnictví kola je rozděleno mezi British Airways (33 %), Tussauds Group a jeho tvůrce.
Navzdory své popularitě je Londýnské oko finančně ztrátové. V polovině roku dosahovaly dluhy asi 25 miliónů liber. Většina z nich je dána úroky z nákladných půjček na jeho stavbu a poplatky ve výši 4 % z ceny vstupenek, které si účtuje společnost Tussaud za řízení provozu.
Cena jednotlivé vstupenky pro dospělého (2006) - 13 £.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 moni moni | 11. listopadu 2010 v 16:33 | Reagovat

Úžasné, přehledné stránky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama