Kerberos

27. dubna 2007 v 8:38 |  Nadpřirozené a bájné bytosti
KERBEROS (Trojhavý pes)
Kerberos Κέρβερος latinsky Cerberus je trojhlavý pes, který střeží vstup do podsvětí a nikoho z něj nepustí. Podle jiných představ střežil především výstup a vstup proti živým.
Bývá zpodobňován s třemi hlavami, dračím ohonem, na hlavách má místo srsti hady. Později se mu připisovalo i sto hlav, jedovatý dech a množství hadích hlav na šíjích.
Kerberos spatřil světlo světa jenom jednou, a to když ho vyvedl z podsvětí Héraklés při plnění jedenáctého úkolu. Mykénský král Eurysthea požádal Hérakla, aby mu přivedl Kerbera. S pomocí bohů se Héraklés dostal do podsvětí, byl vlídně přijat samotným Hádem. Ten mu dovolil Kerbera chytit za podmínky, že to dokáže holýma rukama. Kerberos se zuřivě bránil, avšak po Héraklově silném stisku slíbil poslušnost a následoval ho do Mykén. Když král Eurystheus spatřil strašného strážce podsvětí Kerbera, padl před Héraklem na kolena a prosil, aby příšeru odvedl zpět.
Jen Orfeus očaroval Kerbera svým zpěvem a Aeneas a někteří jiní vyvolenci, jimž bohové dovolili vstoupit do posvětí, ho ukonejšili medovým koláčem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 svetla svetla | 8. dubna 2012 v 10:09 | Reagovat

hezky clanek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama