Pointer

28. dubna 2007 v 9:25 |  Psi
POINTER
Stručná charakteristika plemene
Pointer je harmonicky a ideálně správně postavený, vždy oblých a ladných linií, které na sebe plynule navazují. Vzhledem je atletický, ušlechtilých proporcí.
Svojí povahou je aristokrat budící dojem síly, vytrvalosti a rychlosti. Chování má přátelské a jeho povaha je vyrovnaná.
Povaha, temperament
Pointerova vyrovnaná a přátelská povaha z něj činí dobře cvičitelného a ovladatelného psa. Jeho přirozená inteligence mu napomáhá rychle chápat nové podněty a řešit nastálé situace. Nabyté znalosti spolehlivě uchovává a dále rozvíjí. Temperamentem sobě vlastním dokáže vždy překvapit, ochotou a rychlostí, se kterou řeší známé i nové situace, je zcela vyjímečný.
Exteriér klade důraz na celkovou vyváženost, eleganci a sportovnost typu. Pointer má geniálně propracovanou hlavu, nejednou slýcháme, že hlava dělá pointera. Svým překrásným zjevem a kultivovaným chováním často vzbuzuje obdiv.
Použití a uplatnění
Uplatnění tohoto plemene je všestranné, ve všech významech tohoto slova. Doposud převažuje v České republice zejména uplatnění jako vynikající pomocník myslivce, lovecký pes pro praxi. Svoji způsobilost k tomuto pravidelně pointeři dokazují na zkouškách loveckých psů všeho typu. Pravidelně startují na nejvyšších druzích zkoušek, soutěžích a memoriálech, kde dokazují své výborné kvality i v mezinárodní konkurenci vůdců a v konkurenci ostatních plemen ohařů.
Pointři vévodí soutěžím v polním hledání, tzv. Field-Trials. Zde nejlépe prezentují své vrozené vlastnosti a předvádějí v plné kráse to, pro co byli vyšlechtěni. K obdivovaným vlastnostem náleží zejména stylové a velmi typické vystavování, přiznávání, jemný bezvadný nos, hledání s loveckou chytrostí v plném nasazení. Celkový dojem při skloubení výše uvedeného nesmí nechat pozorovatele na pochybách, že sleduje plnokrevníka.
Přes všechny ódy právě uvedené na adresu pointera jako loveckého a soutěžního psa, je pointer i výborný společník a kamarád rodiny. Může to být pro jeho reprezentativní vzhled, ale to bude hrát roli pouze při výběru, neboť osobnosti pointera podlehne každý, kdo se dostal do kontaktu s typickým představitelem tohoto plemene. Svojí komunikativností a činorodostí zcela vyplní čas, který mu budete věnovat.
Nelovecké aktivity, při kterých vídáme pointera, jsou velmi pestré. Jedná se zejména o vyžití psa i pána při agility, canicrossu a ostatních s pohybem a vzájemnou komunikací souvisejících akcích.
Spíše na okraj uvádím, že pointer našel své využití i ve spřežení saňových psů jako vůdčí ovladatelný jedinec, nebo při vyhledávání drog jako služební specialista. Pro svoji povahu je vhodný také ke canisterapii.
V rodině se chová přátelsky a sebevědomě. Chce mít "své jisté". Dobře vstřebává potřebné návyky při soužití s rodinou v bytě. Je tolerantní a ohleduplný k dětem, pokud má možnost s nimi přijít do styku. Vlídností a důsledností si jej dobře vychováme.
Péče a zdraví
Pointří srst je prakticky bezúdržbová. Speciálním kartáčem můžeme "hřebelcováním" pomoci odstranit vylínaný chlup. Je rozhodně vhodné, aby pointeři při odpočinku měli pod sebou měkko. Zabrání se tím případným otlakům na hrudi či loktech. V bytě to vyřeší psí pelíšek, deka či koberec. V boudě například podestýlka z ovesné slámy.
Pointeři nejsou zatíženi žádnými pravidelně se vyskytujícími nemocemi či vadami ani získanými, ani vrozenými. Pro potřeby chovu se sleduje toliko preventivně rentgenologické vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů. V praxi dochází ke kvalitnímu prověření zdravotního stavu jedinců výkonem. Dá se říci, že při výběru štěněte (ze zdravotního hlediska) tohoto plemene bychom měli sledovat zkouškovou kvalitu rodičovského páru a případně výsledek RTG DKK.
Zdroj: psi-kocky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama