Seminární práce Dánsko

12. ledna 2008 v 8:04 | Eviika |  Státy
MOJE SEMINÁRKA O DÁNSKU
  • Prosím, abyste moji seminární práci nekopírovali na své blogy ani ji celou nevydávali ve škole za svou prosím ... ale jinak jako zdroj informací by vám mohla být k užitku :)

1. Stručná charakteristika státu
Český název:
Dánské království
Anglický název:
Denmark
Originální název:
Kongeriget Danmark
Státní zřízení:
Konstituční monarchie
Hlavní město:
Kodaň
Rozloha:
43 094 km2
Počet obyvatel:
5 412 567 obyvatel
Hustota zalidnění:
125,6 osob/km2
Úřední jazyk:
Dánština
Náboženství:
Luteráni, katolíci, protestanti
Gramotnost:
100%
Sousedící státy:
Německo, Švédsko
Měna:
Dánská koruna
Mezinárodní zkratka:
DNK
Hlavní řeka:
Gudena
Velikost vodní plochy:
700 km2
Velká města:
Arhus, Randers, Odenese
HDP (USD):
167,7 mld.
HDP na 1 obyvatele:
31 200
Nejvyšší bod:
Yding Skovhij (173 m)
Hlava státu:
Královna Margrethe II.
Předseda vlády:
Anders Fogh Rasmussen
Vznik:
1849

2. Podrobnější charakteristika Dánska
a) Přírodní podmínky:
Poloha
Dánsko je zemí nacházející se v západní Evropě. Jeho sousedem je Německo a Švédsko. Dánsko je nejmenší ze skandinávských zemí, přestože neleží na Balkánském poloostrově. Tvoří jej Jutský poloostrov, ostrovy Fyn, Sjælland a stovky dalších menších ostrovů. Jutsko je dlouhý poloostrov na sever od Německa, který odděluje Severní a Baltské moře. Největším z těchto ostrovů je Sjaelland. K Dánsku náleží Grónsko a Fearské ostrovy (které leží mezi Skotskem a Islandem), ale fungují jako autonomní provincie.
Nejsevernějším bodem je Skagens, který se nachází na 57° 45' 7" severní zeměpisné šířky, nejjižněji se nachází Gedser na 54° 33' 35" severní zeměpisné šířky. Celková vzdálenost od východu na západ je 452 kilometrů, a pokud byste se rozhodli pro projetí Dánska od severu na jih, urazíte 368 kilometrů. Země se pak celkově rozkládá na 43 094 km2.
Povrch
Povrch země je převážně nížinatý a většinou je tvořen rovinami s průměrnou výškou pouhých 30 metrů nad mořem. Dánsko má své dva nejvyšší body, Møllehøj a Yding Skovhøj, které oba tyčí ve výšce 171 metrů nad mořem.
Podnebí
Podnebí Dánska je převážně mírné. Klima je určeno hlavně jeho polohou na okraji Evropy a také tím, že je téměř celé obklopeno mořem. Průměrná roční teplota je zde pouhých 16˚C. Jsou zde chladná léta a mírné deštivé zimy. V zimě se pak průměrná teplota rovná 0,5˚C. Mlhy a větry tu nejsou nijak neobvyklým jevem. Proprší zde až 170 dní ročně. Nejvíce srážek dopadne v záři, říjnu a listopadu. Nejméně deštivými měsícem je únor a duben. V létě jsou náhlé a prudké lijáky něco úplně běžného, ale zřídka kdy trvají deště dlouho. Vítr je nejsilnější v zimě a v létě naopak nejslabší.
b) Obyvatelstvo:
V Dánsku žije přibližně 5 412 567 obyvatel. Většina z nich jsou Dánové, čímž je myšlen západogermánský národ, který jazykově patří k severogermánské skupině indoevropské jazykové rodiny. Jsou to potomci germánského kmene Dánů, který přišel na poloostrov z jižního Švédska přibližně v 5. - 6. století. Přestože Dánové tvoří 95% z celkového počtu obyvatel, počet přistěhovalců se stále zvyšuje.
Náboženství a jazyky
Hlavním náboženstvím je zde luteránství. 85 % Dánů jsou luteráni, tedy členové státní církve (Den Danske Fokekirke). Zbylých 15% má jiné protestantské, katolické nebo muslimské vyznání. Většina lidí mluví Dánsky, kromě malých skupin blízko hranice s Německem, které mluví německy. Dalším velmi rozšířeným jazykem je angličtina.
Urbanizace a přirozený přírůstek
V Dánsku je vysoká míra urbanizace, která je 87 %. Téměř třetina obyvatel žije v aglomeraci hlavního města. Hlavním městem Dánska je Kodaň. Přirozený přírůstek obyvatelstva činí 0,28 %. Průměrná délka života zde dosahuje až 77 let.
Dánská kuchyně
Dánské pokrmy se stejně jako v dalších skandinávských zemí skládají převážně z masa a ryb. Tradičním dánským jídlem je frikadeller, což jsou smažené masové koule, často podávané s bramborami a různými druhy šťáv. Ryba je hojně podávána zvláště na západním pobřeží Jutlandu.
Sport
V Dánsku je nejpopulárnějším sportem fotbal, ale vodní sporty či halové sporty jako například badminton, házená a různé formy gymnastik jsou také velmi oblíbené. Je zde také menší skupina jedinců, kteří se věnují motorismu a to s úspěchem. Jedním z úspěšných závodníků je, se sedmi prvními místy v závodě 24 Hours of Le Mans race, Tom Kristensen.
Dánská armáda
Ozbrojené síly Dánska jsou známé jako the Danish Defence Force (dánsky Det Danske Forsvar). V období míru zaměstnává ministerstvo obrany v Dánsku přes 80 000 vojáků.
Slavné osobnosti
Nejspíše nejznámějším Dánem je autor mnoha krásných pohádek a příběhů, Hans Christian Andersen. Mezi další známé osobnosti patří například fyzik Niels Bohr, astronom Tycho Brahe, spisovatelka Karen Blixen a v neposlední řadě také filmový režisér Lars von Thier.
c) Politické poměry:
Dánsko je od roku 1849 konstituční monarchií, přesněji královstvím. Hlavou státu a formálně i výkonnou mocí je zde královna Markéta II. Skutečná výkonná moc je však v rukou ministerského předsedy, kterého volí sama hlava státu. Parlament je od roku 1953 jednokomorový, má 179 křesel a nazývá se Folketing. Volby do parlamentu jsou každé čtyři roky.
Správní členění
Od začátku roku 2007 se Dánsko člení na pět regionů, jimiž jsou Nordjylland, Midtjylland, Syddanmark, Hovedstaden aSjælland. Původně však bylo rozděleno na 13 samosprávních krajů a 270 okresů. Grónsko a Faerské ostrovy patří také k Dánskému království, ale jsou vůči němu autonomní. Každý z nich deleguje dva své zástupce do parlamentu.
Královna Margrethe II.
Královna Markéta II. se narodila 16. dubna 1940 jako nejstarší dcera krále Frederika IX. a královny Ingrid. Margrethe se po smrti svého otce Frederika IX. stala královnou Margrethe II. a stalo se tak 15. ledna 1972. Podle všeho je moderní ženou i moderní královnou a má mezi svými poddanými velkou popularitu. Přestože je hlavou státu, do politického života země nezasahuje, nedává najevo své politické názory, nevyjadřuje se k vnitropolitickým ani mezinárodním otázkám, avšak nezůstává lhostejná k dění doma i ve světě.
d) Hospodářství:
Zemědělství
Dánsko patří mezi nejvyspělejší státy Evropské unie. Zemědělství má k dispozici 60 % země, která je náležitě využívána jako orná půda. Paradoxem však je, že v zemědělství je zaměstnáno pouze 5 % pracujícího obyvatelstva. Vysoce produktivní jsou převážně malé farmy a zemědělská družstva, které se zaměřují především na chov vepřů a skotu. Důležitá je též produkce pšenice, brambor, řepky olejky a cukrové řepy. Přibližně polovina produktů dánské zemědělství je vyvážena a to především do států Evropské unie.
Nerostné suroviny
Nerostné bohatství Dánska je jen omezené a hlavními surovinami jsou ropa a zemní plyn, které se ale netěží na kontinentu, nýbrž ze Severního moře. Mezi další těžební položky patří kámen, cihlářská hlína, křída a kaolín.
Energetika
Většina energie je získávána spalováním ropy a zemního plynu a zbytek pochází z větrných elektráren situovaných především na západě Jutského poloostrova.
Průmysl
Velmi vyspělí strojírenský průmysl se zaměřuje hlavně na výrobu lodí a lodních motorů, zemědělské stroje a v neposlední řadě i na zařízení sloužící v potravinářské výrobě. Dánsko také proslulo svými masnými, mléčnými a rybími výrobky stejně tak jako jejich pivem. Nesmím zanevřít ani na výrobu cementu, ropných produktů, dusíkatých hnojiv, porcelánu, keramiky nábytku a oděvů.
Doprava
Dánsko má velmi hustou silniční síť, avšak důležitým dopravním prostředkem ve městech jsou ku podivu kola. Důležitou roli hraje i námořní doprava spolu s velkými dánskými přístavy jakým je například Kodaò, Alborg, Arhus a Esbjerg. Leteckou dopravu zajišťuje jedenáct letišť, které mají pravidelné letecké spojení.
e) Turistické zajímavosti:
Malá mořská víla
Socha Malé mořské víly, teda dívky, která má místo nohou ploutve, byla zhotovena v roce 1912. Našli byste ji v malém zálivu kodaňského přístavu, pochopitelně v Dánsku. Pro Dány má tato socha velký význam, asi tak jako pro nás Čechy socha Svatého Václava. Tato socha byla vyhotovena podle stejnojmenné pohádky od dánského rodáka Hanse Christiana Andersena. Má symbolizovat především velkou lásku, kterou nic nezlomí.
Katedrála v Roskilde
Katedrála v Roskilde byla postavena v 12. Až 13. století a je na seznamu památek UNESCO. Je první skandinávskou gotickou cihlovou stavbou a v pozdějších letech inspirovala celou severní Evropu. V současné době slouží jako mauzoleum dánské královské rodiny, jejíž členové se do této katedrály ukládají k věčnému spánku již od 15. století.
Město Helsingor a zámek Kronborg
Město Helsingor je známé především svým renesančním zámkem Kronborg, který je na seznamu památek UNESCO a ještě více je pro turisty atraktivní fakt, že se zde odehrává děj jedné ze Shakespearových her, Hamleta. Město samotné pak leží na sv. Sjaellandu v úžině Oresund.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mima Mima | Web | 12. ledna 2008 v 8:06 | Reagovat

bleskovka

2 Maya Maya | Web | 20. dubna 2008 v 10:52 | Reagovat

Tohle mě fakt rozsekává xD Prej nevydávejte ji jako svou xD Děláš,jako kdybys to snad vymyslela ty,OMG xD

3 Maya Maya | Web | 20. dubna 2008 v 14:32 | Reagovat

Jo a ještě..Tohle neni úroveň seminární práce;)

4 Eviika Eviika | 21. dubna 2008 v 6:53 | Reagovat

Ty Mayo .. trhni si nohou :D .. tuhle seminárku jsem měla v prvním pololetí druháku na OA a dostala jsem za jedna .. takže pomlč jo .. a rozsah nám zadává profesor, takže pokud se ti to zdá krátké na seminárku, tvůj problém .. a nevydávejte za svou? .. no myslím tím třeba to, aby si to nějakej chytrák neokopčil a neodevzdal ve škole .. mám na tou svůj podíl .. všechny věty jsou zformovány mnou ...

5 Janna Janna | 22. listopadu 2008 v 13:54 | Reagovat

Ahoj, promiň ale máš tam asi chybu: "Dánsko je nejmenší ze skandinávských zemí, přestože neleží na Balkánském poloostrově." Je to sice pravda, ale Balkánský pol. je někde úplně jinde.

6 Panna Panna | 29. května 2009 v 0:21 | Reagovat

Zkopirovano, zitra odevzdavam.Děkuji:)

7 Shiny Shiny | E-mail | 9. ledna 2010 v 19:18 | Reagovat

Část z toho jsem si zkopírovala,ale neboj..uvedla jsme tam zdroj :) děkuju

8 zemkacka zemkacka | 11. června 2010 v 21:35 | Reagovat

[6]: Takový lidi jako ty(Panna) fakt miluju... (ironicky, POKUD BYS TO NEPOZNALA..)

9 janinkaaa janinkaaa | 29. září 2012 v 11:40 | Reagovat

odkdy leží dánsko na západě evropy?!?

10 Phdr. Sedlák Phdr. Sedlák | 25. března 2014 v 13:50 | Reagovat

[4]: Nejde o délku, ale o obsah. pokud jsi odevzdala takovouto práci v prvním ročníku střední školy, je jistě i pochopitelné, že takováto práce na úrovni seminání nebude. Pak je tu však otázka, proč nazývat toto "dílo" seminární prací, když je to obyčejný referát, ještě k tomu s chybami?
Váš učitel musel být opravdu podivín dal-li ti za výbornou. A ještě malé doplnění - titul profesora je udělován prezidentem, tudíž správné označení pro osobu vyučující na střední škole bez tohoto uznání nazýváme učitelem.(Oslovení "Pane profesore" se užívá pouze tehdy, chceme li panu učiteli lézt do zadku):)

11 Lunda Lunda | 20. září 2016 v 11:09 | Reagovat

Příprava podkladů pro seminární práce a pomoc se sepsáním seminárních prací:

http://www.vsprace.cz/seminarni-prace

12 Mehmet Hakan Mehmet Hakan | E-mail | 11. října 2018 v 21:56 | Reagovat

Dobrý den, pane / paní.

Jsme společnost soukromého investora a nabízíme 2% úrokové půjčky a nabízíme různé úvěry, jako jsou osobní půjčky, podnikatelské úvěry, konsolidační úvěry, zajištěné a nezajištěné úvěry, vánoční půjčky,
Děkujeme, že jste si přečetli tuto reklamu a požádali o její půjčku.
Další informace a dotazy nám můžete zaslat na adrese mehmethakan117@gmail.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama